Putovati s djecom je izazov. Putovati s djecom koja vrište u automobilu, mrze autosjedalice i vožnju je hard core izazov. I Eli i Sebastian su prvih pola godine vrištali u sjedalicama. Putovanja su trajala beskonačno dugo jer smo morali stajati 294052548 puta. Kako smo ovisni o autu da dođemo bilo gdje tako su se s vremenom i on i ona naviknuli na vožnju. Ipak, ako vožnja traje duže od 2h treba imati uz sebe survival kit jer im postane dosadno, a kad im postane dosadno oni koji ne pričaju će vas ubijati kukanjem i cviljenjem, a oni koji pričaju sa pitanjem: “A kad ćemo doći?”. Ako ste sretnici pa vam dijete spava dok god se vozi, blago vama i slobodno preskočite ovaj blog post (vratite se čitanju kada budete imali jedan od navedenih primjeraka djece), a ako ste još veći sretnici (kao mi) pa imate po barem jedan primjerak iz obe kategorije, čestitam spremni ste za ludnicu ? Ipak postoji jedna mogućnosti…ako pripremite survival kit ima nade da će putovanje proći poprilično bezbolno.

Dakle, obzirom da mi imamo i bebu i predškolca trebamo imati spremljeno svašta da ih zabavimo. Bitno je ne dati im sve odjednom nego jedno po jedno kako bi zabava što duže trajala. U survival kit spremate ono što djeca vole: najdraže igračke, priče, bojanke… Sve ono što je dovoljno maleno da ne zauzima previše dragocjeni prostor u vozilu i, po mogućnosti, mekano kako se ne bi ozlijedili tijekom vožnje u “ne daj Bože” slučaju. Ja moram priznati da tu nisam baš oprezna i u vožnji koristimo i bojice i plastične igračke….
Ovo su naši survival kit paketi:
1.PAKET ZA BEBE
- gumena grickalica (nekoliko njih po mogućnosti, da budu različitih oblika i boja)
- zvečke (mekane, plastične, šuškave…kakve god bitno da ih beba voli)
- neka igračka koja svira (mi ponesemo Fisher Price sveznalice one manje npr. daljinski upravljač, ključeve, mobitel)
- najdraža slikovnica (Eli obožava slikovnice pa ih uvijek imam nekoliko u torbi)

2.PAKET ZA DJECU
- priča (ponesemo neku slikovnicu koju voli i neku enciklopediju koja ga zanima i koju voli proučavati)
- putne društvene igre (mi imamo potapanje brodova,križić-kružić, 4 u nizu…)
- mala školska ploča da crtaju kredom (to je piši briši zabava, a ako vam smeta prašina od krede može poslužiti i ona dječja magnetna piši briši ploča)
- blok i bojice za crtanje (na internetu imate tutorijale kako zavezati bojice za blok da se ne pogube po automobilu i da su djetetu lakše dostupni)
- radna bilježnica sa naljepnicama (naljepnice su uvijek hit)

I paket 1 i paket 2 imaju rok trajanja, kod nas je to cca 3-4h vožnje. Ako smo na nekom dužem putovanju onda još: igramo igre riječima(poput onih “prvo slovo”, “nastavi niz”, “vidim vidim”…), pjevamo pjesme (djeca slušaju muziku koju i mi, ali na jako dugim putovanjima upalimo i dječje pjesmice-imamo sve iz kolekcije DO-RE-MI i samo mijenjamo CD-e?) , i na kraju kada ostanemo bez ideja i kada smo spremni na sve za malo mira i tišine u igru ulazi tablet (koji ne mora biti loš, trebate samo instalirati poučne aplikacije i igrice).

Ovi naši survival kitovi su dobri zapravo za preživljavanje brojnih situacija: putovanje, u restoranu, u kafiću da popijete kavu u miru, ako idete kod nekoga tko nema djecu pa morate naći zanimaciju za svoju…
Ako vi imate neki drugi prijedlog/ideju/igru/rješenje slobodno javite, jer mi često putujemo na duuuge relacije ?
One Comment
Pingback: