Iako imamo veliki podrum odlučili smo u vrt postaviti vrtnu kućicu. Zasto? Jednostavno jer nam je tako zgodnije da uvijek imamo pri ruci sav alat potreban za rad u vrtu. Poprilično je naporno kada radimo u vrtu i treba nam neki drugi alata koji je ostao u podrumu, pa trebamo onako prljavi hodati kroz stan do podruma. Osim toga, tako gubimo i vrijeme, a u današnje doba vrijeme je dragocjeno.
Kakvu vrtnu kućicu odabrati?
Pri odabiru vrtne kućice smo se odlučili za metalnu jer nam se činila najjednostavnija za održavanje. Naime, plastične ponekad pod utjecajem jakog dalmatinskog sunca se iskrive, a drvene zahtijevaju redovito održavanje. Ja volim jednostavno, olakšat si sve koliko god mogu zato sam drvene odbacila odmah, a plastične su “ispale” jer nisam željela riskirati da nakon godinu dvije trebam novu kucicu, kao što mi se dogodilo sa plastičnim stalkom za sušenje odjeće.
Nakon što smo se odlučili koji materijal želimo, morali smo odlučiti gdje ćemo je postaviti kako bi mogli izabrati kućicu odgovarajućih dimenzija. Kasnije je bilo lako odabrati- birali smo prema materijalu i dimenzijama, te zadnja stavka je bila da bude i oku ugodna, tj da se što bolje uklopi u okruženje.
Što je bitno da vrtna kućica ima?
Pri odabiru vrtne kućice pripazite i da ima ventilacijske otvore ( veće kućice imaju čak i prozor), a nije loše i da ima mogućnost zaključavanja. Dobro je i da ima kosi krov tako kada pada kiša da se voda ne zadržava. Jedna bitna stavka je i da se može učvrstiti za podlogu kako bi bila stabilnija.
Odabrali smo vrtnu kućicu sa Bonami webshopa i bila je jednostavna za sastaviti. Vremenski je potrajalo nekoliko sati, jer ima dosta dijelova, ali upute su jasne i bitno je samo pomno ih pratiti.
Organizacija vrte kućice
Nakon postavljanja vrtne kućice, na red je došla organizacija “kreativnog” nereda. Bitno mi je da je sve pospremljeno i pregledno, kako ne bih trošila dragocjeno vrijeme na pronalazak alata. Drveni stalak za alat je odlično rješenje za veći alat (grablje, lopate, vile…) i metle, pa čak i manje dodatke poput lopatice za smeće ili manjeg alata koji se može objesiti na kukice sa strana.
Sav ostali alat, sitne predmete, te obuću i dodatke savjetujem pospremiti na police. Police u vrtnoj kućici su idealne jer se tako iskorištava visina kućice.
Ovaj tip niske metalne police je idealan za rukavice, vrtne škare, dodatke za crijevo, manji alat… tj većinu stvari koja se redovito koristi u vrtu i dobro je da su vam pri ruci.
Kako bi što bolje iskoristili prostor unutar kućice predlažem da se postavi barem jedna visoka polica. Kod njih pripazite na nosivost, tj koliko svaka polica može držati max kg. Na ovaj tip polica možete odložiti sve veće predmete. Ja sam tu stavila ručnu kosilicu, kante, vrtnu obuću te sustav za navodnjavanje koji koristimo u vrućim ljetnim mjesecima (spremljen u veću plastičnu kutiju).
Ako vam prostor dopušta, odaberite vrtnu kućicu koja će imati i nešto slobodnog prostora za pohranu predmeta i namještaja koji želite sačuvati od utjecaja zimskih vremenskih uvjeta. Ja sam u jedan dio spremila dječju vrtnu kuhinju, šator, igračke predviđene za igru na otvorenom, te sam ostavila još malo mjesta za spremiti stolice koje zimi ne koristimo u vrtu.
Sve ove police, stalak za alat i još mnoštvo drugih organizatora potražite na Bonami stranici na ovom linku. Vrtnu kućicu prilagodite sebi i svojim potrebama. Ovo rješenje je idealno za mene, nadam se da ćete i vi pronaći ono koje je idealno za vas.