Odlučila sam uvesti promjene u prehranu. Izbacivanje “loših” namirnica mi se nikad do sada nije pokazalo učinkovito pa sam krenula obrnuto. Prvi korak je bio- jesti puno više nutritivno bogatih namirnica. Drugi korak- guglanje “nutritivno bogate namirnice”. Na svim popisima su bile klice i mikrozelenje. Njih sam jela samo u “zdravim” restoranima, pa sam guglala gdje ih kupiti. Umjesto gdje ih kupiti, pronašla sam kako ih uzgojiti. No krenimo redom da vam kažem što sam sve naučila…
- Što su klice i mikrozelenje?
- Što je bitno pri uzgoju klica i mikrozelenja?
- Gdje kupiti sve za uzgoj i kako uzgojiti klice i mikrozelenje?
- Kako uklopiti klice i mikrozelenje u obroke?
- Tjestenina s klicama
- Salata s klicama i mikrozelenjem
- Zalogaji s mikrozelenjem
- Sendviči s klicama
Što su klice i mikrozelenje?
Klice su mlade biljke koje proizlaze iz sjemenki i počinju rasti u vlažnom okruženju (zdjelici, tegli ili spremniku za klijanje). Klice su zapravo jedna od prvih faza rasta biljke. Sastoje se od malog klijanca i prva dva do tri lista. Klice se mogu uzgajati iz raznih sjemenki – graha, leće, alfalfa, brokule, zobi i mnoge druge. Izuzetno su hranjive, bogate vitaminima, mineralima i antioksidansima.
Mikrozelenje su zapravo mlade biljke koje se razvijaju dalje iz klica. Ostavljaju se da rastu do točke gdje je lišće formirano i počinje se širiti. Mikrozelenje se može uzgajati iz sjemenki gotovo bilo koje vrste biljke, a najčešće se koriste biljke poput kelja, rotkvica, rukole, graška, mrkve i peršina. Mikrozelenje je, baš kao i klice, izuzetno hranjivo, bogato vitaminima i mineralima, te daje poseban okus i teksturu raznim jelima.
Za uzgoj klica potrebno je svega 2-3 dana, ako ih ostavimo 4-6 dana klice dobiju zelene listiće i prerastu u mikrozelenje.
Klice su poznate po visokom sadržaju hranjivih tvari kao što su vitamini i minerali, ali ih imaju manje od mikrozelenja. Neke studije pokazuju da je mikrozelenje bogatije hranjivim tvarima od odrasle biljke.
Što je bitno pri uzgoju klica i mikrozelenja?
•Kvaliteta sjemenki: Klice se uzgajaju iz sjemenki, pa trebamo birati kvalitetne sjemenke koje su svježe, neobrađene i bez kemikalija kako bismo dobili uistinu nutritivno bogate namirnice. Sjemenke možemo kupiti u trgovinama zdravom hranom ili trgovinama specijaliziranim za prodaju sjemena.
•Čistoća i higijena: Za uzgoj klica potrebna je vlaga, a vlaga je povoljna za razvoj bakterija i/ili gljivica. Treba obratiti pažnju na čistoću posuda za uzgoj.
•Voda: Klice trebaju dovoljno vlage za klijanje i rast, ali se ne smiju zalijevati vodom, jer to može dovesti do propadanja. Prskanje vodom 2x dnevno je idealno za razvoj klica i mikrozelenja.
•Temperatura: Klice najbolje rastu na umjerenim temperaturama od oko 20-25°C, a pretjerana toplina ili hladnoća mogu usporiti ili zaustaviti rast klica.
•Svjetlo: Klice trebaju dovoljnu količinu svjetlosti kako bi klijale i rasle, ali pazite, potrebna im je svjetlost, ne direktno sunce. Ne smiju biti izložene izravnom sunčevom svjetlu jer to može dovesti do pregrijavanja i sušenja.
•Skladištenje: Klice i mikrozelenje su svježe namirnice koje se brzo kvare. Obično se konzumiraju svježe, no ako se skladište, trebaju se držati u hladnjaku i konzumirati što prije.
Gdje kupiti sve za uzgoj i kako uzgojiti klice i mikrozelenje?
Postoje 2 načina za uzgoj klica i mikrozelenja.
1.NAČIN (po mom mišnjenju kompliciraniji)
Sve što trebate, osim sjemenki, su staklenka, prskalica za vodu i pamučna tkanina/tetra pelena. Ovaj način nisam isprobala (pa ne mogu puno o njemu pričati) zbog jedne važne stavke- u teglama voda nema kuda otići pa treba biti jako jako oprezan da se ne razviju gljivice. Treba pratiti zadržava li se voda, prati staklenku….
2. NAČIN (po mom mišnjenju jednostavniji)
Uzgoj u posudama za klijanje. Posude sam pronašla na Bonami stranici i cijena je svega 17,90€. Izabrala sam ove posude jer su napravljene tako da se višak vode cijedi u postolje čime se smanjuje mogućnost razvoja gljivica i plijesni ( a i mogu se prati u perilici posuđa što je za mene uvijek veliki plus). Set koji ja imam je idealan jer imate mogućnost uzgajati više kombinacija istovremeno. Možete uzgajati u obje posude klice ili u jednoj klice, a drugoj mikrozelenje. Može jedna biti za klice, a druga da služi za uzgoj (regrow) peršina ( ili komorača, luka….). Kombinacija je mnogo i prilagođavate ih svojim potrebama.
Uzgajanje u posudama za uzgoj je vrlo jednostavno. Kratki video procesa možete vidjeti na mom instagram profilu, a evo ukratko kako proces izgleda.
- U posudu staviti filter.
- Poprskati filter vodom da bude samo vlažan.
- Staviti sjemenke.
- Poprskati sjemenke.
- Poklopiti.
- Čekati.
Prska se vodom 2x dnevno. Poklopac se stavlja samo prvih 48h, a nakon toga se makne i posuda se drži otklopljena kako bi se uz pomoć svjetla razvili listići i mikrozelenje. I to je to. Jednostavno zar ne?
Kako uklopiti klice i mikrozelenje u obroke?
Ovo je zapravo vrlo jednostavno. Nije potrebna termička obrada, pa klice i mikrozelenje možete dodati u bilo koji obrok. Odličan su dodatak sendvičima, salatama, tjesteninama, juhama, tortiljama…. Zapravo to me i privuklo uzgoju jer trebam nutritivni dodatak obrocima. U nastavku vam donosim nekoliko mojih najdražih kombinacija-kvalitetni obroci gotovi za 10 minuta.
Tjestenina s klicama
- Skuhati 200g tjestenine prema uputi proizvođača
- Dok se tjestenina kuha pripremiti umak. Na žlici maslinovog ulja prodinstati 200g kozica i nasjeckani bijeli luk. Dodati sol i papar te dinstati svega 1-2 minute
- Dodati 0,5dl bijelog vina. Ostaviti da ishlapi alkohol i kuhati dok kozice budu gotove ( cca 7 min).
- Dodati sok od polovine naranče i 125g grčkog jogurta pa sve dobro promiješati
- Dodati tjesteninu i još jednom promiješati
- Staviti sve u posudu za serviranje i na vrh dodati narezani svježi krastavac
DOBAR TEK!
Salata s klicama i mikrozelenjem
- Puretinu pripremiti prema ovom receptu.
- Skuhati kvinoju prema uputama proizvođača.
- U zdjelu za salatu staviti iceberg salatu narezanu na trakice, rukolu, kukuruz.
- Začiniti sa maslinovim uljem, aceto balsamico i malo soli.
- Dodati puretinu te skuhanu i ohlađenu kvinoju pa sve skupa dobro promiješati
- Na kraju dodati klice i/ili mikrozelenje
DOBAR TEK!
Zalogaji s mikrozelenjem
- Na kruh staviti par kapi maslinovog ulja i tostirati ga
- Napraviti namaz- u zdjelici zgnječiti avokado, dodati sirni namaz i sve dobro sjediniti
- Skuhati tvrdo kuhana jaja
- Na tostirani kruh staviti namaz, jaja i na vrh mikrozelenje
DOBAR TEK!
Sendviči s klicama
- Na kruh staviti par kapi maslinovog ulja i tostirati ga
- Izrezanu mozzarellu staviti na tostirani kruh
- Na vrh dodati klice
DOBAR TEK!
P.S. Ako vam se svidjela zdjela i žlice za salatu, daske za serviranje i/ili mlinac za začine stavljam vam i te linkove da vam uštedim vrijeme guglanja.